Akné je stav kože, spôsobený nadmernou sekréciou mazu. Tento maz sa spolu s odumretými kožnými bunkami hromadí vo folikuloch a vytvára otvorené (tmavé) či uzavreté (biele) komedóny. Tento stav je vcelku bežný pri dospievaní a na počiatku dospelosti, no akné sa môže vyskytnúť aj po 30tke.
Rizikové faktory u mužov
Vznik akné riešia najmä dospievajúce a dospelé ženy, no mnohokrát sa jedná o problém, ktorý postihuje aj mužskú časť populácie. V súvislosti s týmto sa zistilo, že akné u mužov sa najčastejšie spája s týmito rizikovými faktormi:
- Vyšší BMI index v spojitosti s vyššími hodnotami pomeru tukov voči svalom
- Vyššie hodnoty krvného tlaku (systolického aj diastolického)
- Vyššia bazálna koncentrácia glukózy
Nezdravý spôsob života môže viesť ku vzniku akné
Vyšší krvný tlak, nábeh na cukrovku a nadváha sú klasické príznaky životného štýlu s prívlastkom „nezdravý“. Jedná sa pritom o súbeh viacerých momentov, najmä sedavého a neaktívneho spôsobu života v spojení s fádnou stravou, zloženou prevažne z priemyselne upravených potravín, polotovarov a pokrmov, ktoré sú príliš sladké alebo presolené. Tieto a ďalšie faktory (napr. fajčenie) sú priamou príčinou rôznych zdravotných komplikácií, vrátane akné.
Ako z toho von?
Riešenie spočíva v kompletnej či aspoň čiastočnej zmene životného štýlu. V prípade stravovania sa ukazuje, že zavedenie diéty založenej na potravinách s nízkym glykemickým indexom zlepšuje citlivosť organizmu pacienta na inzulín a urýchľuje chudnutie (znižuje sa BMI), pričom príjem bielkovín a ostatných živín je primeraný. Faktom ostáva, že potraviny s nízkym glykemickým indexom spôsobujú, že jedáci sa cítia menej hladní a rýchlejšie sa nasýtia, čím znižujú celkový príjem energie. Zároveň však platí, že rovnaký nutričný profil takejto diéty nemusí vyhovovať každému.
Liečba akné
Na otázku „ako sa zbaviť akné?“ musí neraz odpovedať odborník, teda dermatológ. Až ten spoľahlivo určí závažnosť ochorenia; či sa jedná o akné v miernom, stredne ťažkom alebo závažnom štádiu vývoja. Po určení závažnosti ochorenia nastupuje liečba, pri ktorej je v mnohých prípadoch nasadzovaná liečivé prípravky a kozmetika s obsahom látok ako kyselina salicylová, glykolová, prípadne vitamín A.
Tie sa obvykle nachádzajú aj v bežne dostupných prípravkoch, ktoré slúžia na liečbu akné. Tieto aktívne účinné látky vo všeobecnosti redukujú nadbytočnú tvorbu kožného mazu, napomáhajú odstraňovať odumreté bunky kože a tiež otvárajú a čistia zanesené póry.
Jedným dychom však treba zdôrazniť, že úspech pri liečbe akné sa nedostavuje behom pár dní. Obvykle sú potrebné dlhé týždne či dokonca mesiace na to, aby sa dostavili prvé uspokojivé výsledky.
Text:PR